ВЕНТИЛЯЦІЯ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ

ВЕНТИЛЯЦІЯ ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ

Кожне промислове приміщення – чи то величезний заводський цех, чи маленька приватна майстерня – мусить бути обладнане системою вентиляції. Проектування вентиляції промислової будівлі здійснюють на етапі підготовки будівельної документації. Розрахунок вентиляції виробничого приміщення проводять відповідно до СНіП 2.04.05-91.

Види вентиляції промислових приміщень

Залежно від способу переміщення повітря промислова вентиляція, як і вентиляція приватного будинку, може бути природною і механічною.

Зазвичай вентиляція виробничих приміщень механічна, натомість вентиляція складів цілком може бути природною.

Для вентиляції промислових приміщень застосовують припливну, витяжну або припливно-витяжну механічні системи. На великих виробництвах користуються тільки останнім варіантом. У приватних майстернях і невеликих цехах зазвичай встановлюють витяжну механічну вентиляцію. Приплив свіжого повітря у такому випадку відбувається шляхом аерації або інфільтрації, тобто різновидів природної вентиляції. У невеликому виробничому приміщенні витяжної механічної вентиляції зазвичай достатньо.

За охопленням приміщень розрізняють місцеву і загальнообмінну промислову вентиляцію. Часто використовуються одночасно обидва типи. Загальнообмінна вентиляція покликана, в першу чергу, боротися з надмірним підвищенням температури виробничого приміщення. Місцева вентиляція встановлюється в місцях найбільш значного викиду отруйних речовин або технологічного пилу. Особливі вимоги ставлять до будівництва місцевої витяжної вентиляції: вона повинна бути організована таким чином, щоб шкідливі виробничі викиди не опинилися в зоні вдихуваного працівниками повітря.

Вентиляція промислових приміщень покликана запобігти поширенню шкідливих речовин по всьому цеху. Завдяки їй концентрація шкідливих речовин залишається в межах допустимої норми.

За використанням вентиляція складів і виробничих приміщень може бути постійною й аварійною. Постійна вентиляція при штатному режимі роботи виробництва підтримує в приміщенні нормальний мікроклімат. Аварійна вентиляція включається в роботу, коли основна вентиляція за якихось обставин виходить з ладу або не може впоратися з вентилюванням приміщення.

Що необхідно знати при проектуванні вентиляції промислових будівель

Проект вентиляції обов’язково враховує:

  • Площу й об’єм виробничого приміщення, висоту стель;
  • Категорію робіт і виробничих операцій;
  • Кількість працівників у приміщенні;
  • Тривалість перебування людей у виробничому приміщенні;
  • Рівень завантаженості промислового приміщення;
  • Розташування робочих місць;
  • Інші специфічні фактори.

Промислова вентиляція та кондиціювання

Іноді на виробництві недостатньо тільки вентилювання повітря. Точне високотехнологічне обладнання працює без збоїв лише у мікрокліматі зі строго заданими параметрами. Тому разом із досконалою системою вентиляції монтують і систему кондиціонування повітря, оснащену електронним устаткуванням. Витрати на монтаж такого обладнання можуть становити до 20% капітальних вкладень у будівництво промислових приміщень. А близько 60% експлуатаційних витрат у промисловості припадає на обслуговування систем вентиляції та кондиціонування повітря.

Опалення та вентиляція промислових будівель

Для низки технологічних процесів доцільно поєднати роботу систем опалення та вентиляції промислових будівель. Зокрема, саме так монтують опалювальне та вентиляційне обладнання гарячих цехів.

В металургійних, ковальських, термічних, зварювальних, гальванічних і багатьох інших цехах найчастіше застосовують саме повітряне опалення, суміщене з вентиляцією.