ГІДРОЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ ЗАМІСТЬ ВОДОПРОВІДНИХ МЕРЕЖ

ГІДРОЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ ЗАМІСТЬ ВОДОПРОВІДНИХ МЕРЕЖ

У США почали перетворювати водопровідні мережі міста-мільйонника на гідроелектростанції

1 Вода, яку транспортують водогони великих міст, цілком здатна стати джерелом гідроелектроенергії. Керуючись цією ідеєю, влада міста Портленда (штат Орегон, США) почала реалізацію проекту LucidPipe Power System.

На замовлення муніципалітету компанія Lucid Energy облаштовує звичайний водогін секціями труб, обладнаними чотирма турбінами діаметром 107 сантиметрів. Турбіни під’єднані до генератора на зовнішній поверхні труби. Дослідження показали, що така модифікація мінімально впливає на швидкість течії, а отже, не заважає роботі водопроводу.

Встановлення системи у Портленді профінансувала приватна інвестиційна компанія Harbourton Alternative Energy. Зараз LucidPipe Power System проходить випробування на ефективність і надійність – насамперед налагоджують її датчики й алгоритм управління.

Очікується, що вже в березні система запрацює на повну потужність і видаватиме 1100 мегават-годин енергії на рік (цього достатньо для обігріву приблизно 150 домогосподарств). Перші двадцять років прибуток від продажу електрики піде інвестиційній компанії (хоча частину коштів вона передасть муніципалітету для покриття експлуатаційних витрат). Після закінчення цього терміну управління водопроводу отримає право на придбання системи.

Аналогічна гідроелектросистема встановлена в США тільки в каліфорнійському місті Ріверсайд, проте населення Портленду значно чисельніше — близько 2 мільйонів людей.

2 Безумовно, використання турбін у водопровідній мережі ефективне у трубопроводах великого діаметра. У сучасних містах з кожним роком збільшується частка полімерних водопроводів. Також реалізуючи подібні проекти, віддають перевагу поліетиленовим водопровідним трубам, а не металевим, оскільки перші стійкі до дії блукаючих струмів.

Слід зазначити, що зараз багато стартапів розробляють ідею отримання електрики з води на рівні окремих будинків. Наприклад, компанія Pluvia використовує енергію дощових потоків, які стікають із дахів, а радіо H2O Power Radio живиться від струменів у душі.